- CZ Czech
- EN English
Chardonnay: Zcela vyčerpávající přehled
Na světě snad nemůže existovat člověk se zájmem o dobré jídlo a pití, který se nikdy nesetkal s vínem s názvem Chardonnay. Co je na něm tak univerzálního a zároveň výjimečného? Pěstuje se téměř všude, a proto se v závislosti na svém původu trochu liší. Vyznat se ve všech jemných nuancích obsahu lahví s tímto názvem je pro průměrného konzumenta vína práce na celý život. V následujících řádcích se vám to pokusíme trochu usnadnit.
Jestli chcete nejdříve ochutnat, jak různorodě může Chardonnay chutnat, vybírejte z naší nabídky.
Základní charakteristika Chardonnay
Pod názvem Chardonnay se obvykle skrývá bílé víno odrůdy pocházející z Burgundska. V současnosti patří k nejoblíbenějším a napříč světadíly pěstovaným odrůdám a jeho název má značné renomé. Pije se v klasické formě a zároveň představuje základ k vínům šumivým včetně pravého šampaňského.
-
Barva pro potěchu oka
Spojením „zlatavý mok“ se obvykle označuje pivo, ale barva zlata – byť v poněkud světlejším odstínu – je typická také pro Chardonnay. Kromě nazlátlé můžete vidět žlutou od jemné přes sytou až po intenzivní žluť se zelenými odlesky v průhledu. Svou barvou víno prozrazuje, že jsou mu nejmilejší svahy prozářené sluncem.
-
Aroma zapojí fantazii
Co se týče vůně, pro každé víno platí, že ji určují dva faktory:
-
kde vinná réva, ze které jsou použité bobule, rostla
-
kde tekutina zrála, zda v dubových sudech nebo nerez nádobách, a jak dlouho
Chardonnay z mírnějších pásem voní po zelených jablkách (především z mladých hroznů) a jak postupně stárne, můžeme v něm cítit akát, hrušku, citron, grapefruit a v závěrečné fázi lískové oříšky.
Víno z teplejších krajů má tropičtější nádech, voní po mangu, ananasu, banánech a žlutých melounech a, poněkud překvapivě, po smetaně.
Dubové dřevo sudu dodá navíc vanilku, pečicí koření (záleží na tzv. barrique toastování, tedy jak byl sud vypálen zevnitř) a máslo.
Zde je náš doporučený výběr vín z kategorie Chardonnay:
SEKCE DOPORUČENÁ VÍNA Z KATEGORIE
-
Chuť aneb jak moc je Francie sladká?
Ideální je vykvasit zralé hrozny Chardonnay na suché víno nebo alespoň polosuché víno, protože zbytkový cukr ho poněkud nepříjemně natahuje. Co se týče vlastní chuti, koresponduje s aromatem. „Nerez“” Chardonnay je lehčí a více citrusové, sudové je o něco plnější a víc se v něm prosazuje mango a ananas nebo již zmíněná zelená jablka, pokud pochází opravdu hodně „ze severu“.
Obecně chuť tohoto vína vinaři charakterizují jako krémovou a šťavnatou s máslovou texturou, přičemž obsah tříslovin a kyselin u jednotlivých značek dost variuje.
Chardonnay a párování s jídlem
V souvislosti se Chardonnay lze říci: „Kolik druhů Chardonnay ochutnáš, tolikrát jsi labužníkem.“ Je předurčeno pro téměř nekonečné množství kombinací s plnohodnotným hlavním chodem nebo různými delikatesami k vínu.
-
Lehké mladé Chardonnay
Takové si nejlépe rozumí s rybami a mořskými plody, skvělým nápadem může být třeba sushi. Další bílé maso, jako je drůbeží nebo králičí, mladé Chardonnay také pozvedne na úroveň přímo michelinskou. Další vhodná alternativa jsou saláty a mladá zelenina.
-
Svěží šťavnaté Chardonnay
Nešlápnete u něj vedle s rybami a mořskými plody a se světlejšími druhy masa typu jehněčího, telecího či drůbežího. Nebojte se ani libového vepřového. Nejlépe si padne do noty se sýry a smetanovými omáčkami. Pokud jde o druh sýra, labužníci jsou rozděleni do dvou táborů: jedni preferují sýry aromatické a roztékající se, ale bez výrazné chuti, která by mohla vinný nápoj přehlušit, druzí naopak tvrdí, že kořeněným a pikantním sýrům dodá Chardonnay ten správný říz.
-
Plné tělnaté Chardonnay
Nabízí se ho spojit s uzenými rybami (třeba lososem) či grilovaným masem všeho druhu snad kromě hovězího, tam doporučujeme zůstat u červeného. Míra koření a pikantnosti je opět zcela na vás. Abyste mohli pohodlně zkoušet nepřeberné množství variant, vyplatí se opatřit si set vín různého charakteru buď na objednávku nebo v rámci předplatného vína.
Ať zůstane pouze u Chardonnay, či ne, přesvědčte se o tom, že změna je skutečně život. Objednejte různá vína z naší nabídky.
Původ a historie Chardonnay
Název Chardonnay nese malá francouzská vesnice v Burgundsku a do češtiny by se dalo přeložit jako „místo, kde rostou jenom bodláky,“, tzn. místo, kde nic neroste. Opak byl ale pravdou. Na slunečných svazích v okolí obce se dařilo vinné révě nejméně od počátku středověku a samovolně se zde zkřížily dvě odrůdy (Pinot noir a Heunisch).
To je již dávná historie a prostor pro vědeckou genovou analýzu révy. Důležité však je, že tak vzniklo Chardonnay, které se stalo značkou a vývozním artiklem Burgundska a na něž jsou zde patřičně pyšní.
Doporučená nabídka vín Chardonnay vybraná sommeliery:
SEKCE DOPORUČENÁ VÍNA Z KATEGORIE
-
Dobré víno dělá ženě dobře, když ho pije muž
Uvedené propagační heslo burgundských vinařů je z hlediska dnešní genderové vyváženosti poněkud nekorektní, ale v kraji stálé vinařské slávy a staletími posvěcené tradice, si jej mohou dovolit. Neznamená to přirozeně, že by ženy neměly pít dobré víno. Burgundsko je možná ve světě známější pro svá vína červená, ale severně od Dijonu, v rozkošném městečku Chablis, nedají dopustit na své lehké a poměrně suché bílé víno.
Právě pod názvem Chablis se ve Francii dnes odrůda Chardonnay nejvíc prodává, jak se můžete přesvědčit v naší sekci doporučených produktů.
Burgunďané pijí své milované bílé víno nejčastěji k ústřicím nebo různě upraveným rybám. Dejte si je také a vytvořte si u svého jídelního stolu atmosféru Francie. U nás za tímto účelem získáte nápoje pouze prvotřídní kvality.
Kde se v současnosti nejvíce Chardonnay pěstuje
Pít Chardonnay znamená procházet učebnici vinařství, protože snad u žádné jiné odrůdy se tak výrazně neprojevuje terroir – vliv půdy a celkového klimatu na vlastnosti výsledného moku. Proč právě Chardonnay expandovalo do celého světa tak výrazně? Je přizpůsobivé a víno je dobré.
-
Kalifornský sen aneb Dobytí Nového světa
Úplně nejvíc hektarů (44 ha) pokrývá tato odrůda v Kalifornii a k celkovému vítězství USA přispívá ještě několik hektarů ve státech Oregon a Washington. Název odrůdy zůstal zachován, jen přibyly kuriózní přívlastky, např. Bread and Butter Chardonnay.
-
Kolébka Francie drží krok
Mateřské vinice v Burgundsku a okolí s cca 35 000 ha svahů osázených Chardonnay nechávají vzniknout vínům s roztodivnými názvy (např. Gamay blanc, Chardennet, Chardenai, Chaudenay, Beaunois). Mimořádné místo mezi nimi má Petit Chablis.
-
Daří se také u protinožců
V Austrálii a Novém Zélandu se Chardonnay pěstuje na zhruba 25 000 ha. Je o něco kyselejší, zvláště to novozélandské, a chutná jinak kvůli odlišnému podloží.
S výjimkou Itálie jsou všechny evropské státy daleko za jižní Afrikou, Argentinou nebo Chile, odrůda je ale oblíbená všude. V Rakousku jí říkají Morillon, v Německu a Alsasku, Weißer Clevner. Na Moravě roste na necelých 800 ha a úspěšně konkuruje dalším odrůdám.
S vínem Chardonnay si můžete dopřát skutečnou cestu kolem světa. Jak dlouhá bude, záleží jen na vás. Pokud si chcete vychutnat všechny odstíny chuti a barev a seznámit se také se všemi šumivými a růžovými víny, jejichž základem je Chardonnay, budete potřebovat více než 80 dní.
Rádi vám s tím pomůžeme. V naší nabídce najdete prvotřídní Chardonnay s různých koutů světa. Vyberte si a nakupte.
Zobrazit nabídku vín Chardonnay
Buďte v trendu!
Buďte první, kdo od nás dostane užitečné informace z našeho blogu