Typy láhví na víno.

Při pohledu na police s vínem na kupujícího působí nejen originální etikety, ale i lahve různých tvarů. Víno bylo po staletí uchováváno v sudech a rozlévalo se do džbánů. Vznik skleněných láhví je datován až 18. stoletím, ač tehdy neexistovala žádná standardní velikost ani tvar. Nyní existuje 12 nejpoužívanějších typů láhví na víno, z nichž nejžádanější je láhev o obsahu 0,75 litru.

Skutečnost, že láhve na víno mají určitá označení, není v prostředí milovníků vína příliš rozšířená. Nejžádanějším typem je Bordeaux s rovným válcovitým tělem a vysokými rameny a krátkým hrdlem.
Francouzská vína jsou také lahvována do láhví burgundského typu vyznačujících se tlustými stěnami a tlustým dnem. Láhve mají široké břicho a ustupující ramena plynule přecházející do hrdla. Tento typ láhví je hojně užíván nejen v Burgundsku, ale v údolí Loiry či v Kalifornii.

Na rozdíl od burgundských typů jsou láhve typu Rhone z tenčího skla a s plochými rameny. Láhve typu Rhone poznáte podle reliéfního erbu, čímž se liší od rozšířenější konkurence. Do tohoto typu láhví jsou nejčastěji lahvována vína odrůdy Chateauneuf-du-Pape. Láhve Rhone jsou nejvíce rozšířeny v zemích Nového Světa, kde se používají k plnění odrůdy Shiraz.

Snadno rozeznatelné jsou láhve na šampaňské, které jsou z tlustého skla a nejčastěji mají tmavě zelenou barvu. Růžová vína jsou lahvována do čirých láhví.

V Německu jsou používány vlastní typy láhví: moselský, rýnský či alsaský typ. Tento elegantní typ je vysoký a štíhlý s prodlouženým hrdlem. Láhve z Alsaska a Moselska jsou světle zelené, láhve z oblasti Rýna jsou tmavě hnědé.

S efektní láhví na Chianti přišli i Italové. Od jiných se láhev odlišuje kulatým dnem, stabilitu jí dodává košík ze sušeného rákosu. V posledních letech však výrobci toskánských vín upřednostňují klasický typ láhví Bordeaux pro jednodušší rozlévání vína do sklenic.
Buďte v trendu!

Buďte první, kdo od nás dostane užitečné informace z našeho blogu


Sledujte blog DGW