Kabinetní vína: Co jsou a čím se vyznačují

Jakmile člověk dozraje do let, kdy mu jde u alkoholických nápojů především o kvalitu, velice rychle přesedlá na přívlastková vína. Toto označení zahrnuje všechna vína, jejichž pečlivá a přísná výroba jim dodává mimořádnost v chuti, vzhledu a vůni. Jedním z nich je kabinetní víno. Jak vzniká a co od něj můžeme očekávat? 


Získejte chuťového průvodce do světa vín s předplatným EASY WINE. Vyberte si z naší široké palety lahodných vín a objevujte výhodné slevy každý měsíc s předplatným EASY WINE.

Chci předplatné EASY WINE

0 (1).jpg

Přívlastek dělají pravidla

Amatérští nadšenci dobře vědí, že podomácku se dá víno (či pálenka) vyrobit prakticky z čehokoliv a nenáročným konzumentům může docela chutnat. Plody vinné révy se mohou nechat kvasit de facto v jakémkoliv stadiu a kombinaci, ale čím více práce a trpělivosti vinař vynaloží, tím kvalitnější nápoj získá. 

Pravidlo číslo jedna – cukernatost

Pro přívlastková neboli jakostní vína proto platí, že jsou vyráběna z řádně vyzrálých kvalitních bobulí, které mají dostatečné množství cukru (hovoří se o cukernatosti hroznů) určeného pro přeměnu na alkohol, jakékoliv přislazování je totiž nepřípustné. 

Na stupnici cukernatosti jsou kabinetní vína na nejnižším stupni s 19 °NM (190 g cukru na litr hroznového moštu), následuje je pozdní sběr s 21 °NM, výběr z hroznů s 24°NM, výběr z bobulí ledových vín a slámová vína s 27°NM a nejcukernatější výběr z cibéb s 32 °NM. 

Pravidlo číslo dvě –- složení moštu

Kabinetní vína se vyrábí pouze ze rmutu, hroznů nebo hroznového moštu, přičemž se v něm mohou vyskytovat bobule maximálně ze tří různých odrůd. Má-li jedna odrůda alespoň 85% zastoupení, může víno nést její název a zbylé dvě se nemusí zmiňovat. 

Pravidlo číslo tři – jedna vinice a oblast

Víno (a to každé přívlastkové) musí být vyrobeno v téže oblasti, kde proběhla sklizeň. Zajišťuje se tak, že kvalita neutrpí zdlouhavou přepravou. Dále by měly být hrozny jedné odrůdy ze stejné vinice, aby vynikla specifka daná složením půdy. 


0 3 (1).jpg

Vyzkoušejte vybraná kabinetní vína

Poznejte rozdíl daný kvalitou, prohlédněte si náš výběr a ochutnejte: 

Jak poznat kabinetní víno

Ani sebezkušenější vinař a na slovo vzatý odborník nepozná kabinetní víno podle prvního doušku. Vzhledem k tomu, že k jeho výrobě se používá v rámci přívlastkových vín ten nejméně sladký mošt, dá se očekávat, že víno bude spíše suché a se spíše nižším obsahem alkoholu. Existují však výjimky.

Co je psáno, to je dáno

Kabinetní víno jednoznačně definuje vzhled lahve a etiketa. Na ní byste měli najít název oblasti výroby a podoblasti sklizně, evidenční číslo jakosti, rok výroby, druh vína včetně kýženého přívlastku, odrůdy a procentuálního vyjádření zbytkového cukru. Při degustacích a v restauraci váš vkus pomůže vytříbit zkušený sommelier. 

Existují internetové stránky a aplikace (např. Vivino), kam můžete zadat údaje z etikety a získáte kompletní popis vína včetně hodnocení a recenzí uživatelů. Totéž je samozřejmostí v seriózních internetových obchodech, které je v rámci věrnostního programu nebo předplatného vín automaticky svým klientům nabízejí přednostně s výraznými slevami. 


S naším věrnostním programem dostanete více než jen skvělá vína. Získejte přístup k unikátním akcím, slevám a speciálním ochutnávkám.

Stát se členem programu


0 9 (1) (1).jpg

Pěstování a sklizeň

Cena prvotřídních vín je o něco vyšší z důvodu vyšších nároků po celou dobu výrobního procesu včetně růstu a zrání révy na vinici. V České republice je z celkového objemu vyrobených vín přívlastkových jen 10 % , mimo jiné proto, že opatření certifikátů je pro menší firmy nákladná záležitost, takže se spokojí s označením zemské víno. 

Certifikovaná vinice s maximální sklizní 14 t na ha, aby se půda příliš nevysilovala, a dostatek slunce pro dosažení sladkosti jsou stejně nutné jako pečlivý výběr vhodných odrůd, načasování sklizně (mnohdy ručně) a zrání v sudech. 

Jak to má kabinetní víno se sladkostí a obsahem cukru?

U kabinetních vín se dá očekávat spíše nízký obsah zbytkového cukru kolem 4 g/l. Bylo by ale krátkozraké pokládat mezi kabinetní a suché rovnítko. Pokud se výrobce rozhodne přerušit kvašení dříve, může být cukru více na úkor alkoholu. Výsledkem je lahodný lehký středně sladký nápoj v bílé podobě ideální pro letní večery



Ochutnejte námi vybraná vína

Vyzkoušejte suchá a středně sladká kabinetní vína z naší nabídky.



Existují kabinetní vína obou barev?

Samozřejmě, že lze zakoupit kabinetní vína jak bílá, tak červená. Výsledná barva nápoje není spojena s přísnými pravidly pro jakostní vína, je dána odrůdou nebo pořadím jednotlivých kroků výrobního procesu. Červené víno vzniká, pokud jsou při kvašení přítomny tmavé slupky, bílé víno získáme tehdy, pokud se šťáva z bobulí vylisuje před zkvašením nebo z přírodně světlých hroznů. 


0 4 (1).jpg

Kabinetní vína a jídlo – párování

Barva napomáhá k výběru jídla: bílé si rozumí se světlým (sýry, drůbež, ryby, ovoce), červené s tmavým (hovězí, zvěřina), sladké se sladším (dezerty). Odborníci zrazují od jejich konzumace zároveň s kávou, čokoládou či zmrzlinou a také od kouření. 

Kdo neochutnal přívlastkové, neví o víně nic

Vína běžně dostupná v supermarketech nemusí být nutně špatná, ale co to je víno, zjistíte, až když vyzkoušíte několik druhů vín jakostních. Ideální je začít právě s kabinetním.


Zahajte svou vinnou dobrodružnou cestu s dotazníkem EASY WINE. Odpovězte na pár otázek a my vám představíme lahodná vína, která budou přizpůsobena právě vám.

Vyplnit dotazník EASY WINE

0 2 (1) (1).jpg
Buďte v trendu!

Buďte první, kdo od nás dostane užitečné informace z našeho blogu


Sledujte blog DGW